Ulbjerg Idrætsforening havde vanen tro inviteret til fodboldafslutning i Ulbjerg forsamlingshus lørdag d. 6. november. 56 glade gæster var mødt op, det på trods at damesamarbejdet SUB09 holder deres afslutningsfest sammen med en anden af moderklubberne i år. 
Udover de almindelige prisuddelinger ved afslutningsfesten, blev også uddelt DBUs hædersbevis; Sølvemblemet, til tre betydningsfulde frivillige medlemmer af foreningen. Sølvemblemet gives for mere end 15 års frivilligt ulønnet arbejde som leder eller træner i en klub - enten i bestyrelse, udvalg, som ulønnet træner, kampfordeler eller andre for klubben vigtige, løbende funktioner. 
Her har klubben tre personer der opfylder disse krav. DBU var enige, og tildelte alle tre DBUs Sølvemblem. Bestyrelsen ansøgte om disse emblemer i 2020, hvor de også skulle have været uddelt, men grundet Corona-virus, har de tre personer ikke modtaget deres hyldest før nu. Man mente at en sådan uddeling krævede et publikum, og anledningen blev afslutningsfesten 2021.

Til festen blev desuden uddelt årets spiller på herresiden, årets træningsflid på herresiden, Årets UIF’er og sagt tak til både afgående træner Niels Klausen, assisterende træner David Pedersen, holdleder Jonas Mortensen, samt holdleder Brian Christensen på serie 5 holdet. 

På vegne af klubben skal lyde et kæmpe tak til disse tre ildsjæle for deres mange års arbejde i klubben, siger formand Jakob Frandsen stolt.

Brian Christensen

Bestyrelsesmedlem (Næstformand i 1997)
Januar 1997 – December 2004

Kampfordeler
Januar 2013 – nu (fortsætter)

Sponsorudvalg
01.01.1999-31.12.2003

Sports/seniorudvalg
2003, 01.01.2013-nu

UIF-cup ansvarlig (Hovedansvar for afholdelse af indendørs stævne over en weekend)
08.2014-01.2018


Brian Christensen har stået for vores årlige julebanko spil, med mellem 200-300 deltagere hvert år, i 5 år nu, og var før det medarrangør.
Han har stået for DBU's fodboldskole og mikrofodboldskole i klubben indtil for 2 år siden. Han har været holdleder for både andet- og førstehold i forskellige perioder siden han kom til klubben i starten af 1990'erne. Dette udgør minimum 10 år. 
Han vil klubben det bedste, og støtter altid op om arrangementer og kampe der spilles under klubbens navn. 
Han er materialeansvarlig i den forstand, at han sørger for indkøb af tøj, materialer til lægetasker, bolde, træningsrekvisitter og des lige. 
Han er udover alle de ovennævnte ting også den ansvarlige for at have skrevet referat fra førsteholdets kampe de sidste 10 år. Disse er meget veludførte og velskrevet.
Brian udgør stadig en habil fodboldspiller på både klubbens serie 5 hold samt veteran/old boys hold.

Brian er en sand fodboldens mand, og fortjener at blive hyldet i vores lille klub, for sit kæmpe arbejde.

Hanne Pedersen

Bestyrelsesmedlem
01.01.1984-31.12.1984

Kampfordeler
01.01.1996-31.12.1997

Holdleder Damer Serie2/Serie1
01.01.2005-31.12.2006

Kasserer
01.01.1984-31.12.1984, 01.01.2011-nu (fortsætter)

Ungdomstræner (U6-U8)
01.01.1997-31.12.1999

Hanne Christensen støtter op om alle de arrangementer hun kan i klubbens ånd. Og er heller ikke sky for at bage en kage eller to. Hun hjælper til når hun kan.
Hun hjælper med at lave ansøgninger til diverse fonde, især i forbindelse med vores klubhusbyggeri fra 2016-2020 samt Corona-pulje.
Hun har i hele sit liv været en aktiv spiller i klubben, og har gerne gået forrest på dameholdet. Efter hun selv er stoppet som spiller møder hun stadig trofast op som tilskuer. Uanset om det er til Veteran, førsteholds herrer eller syvmands damer.
Til diverse jubilæer i klubbens historie har Hanne hjulpet til med at lave materialer, bl.a. jubilæumsskrifter og plancher. Disse er blevet til med alle Hannes udklip. For hun har gemt stort set alt der er lavet/skrevet om klubben i aviser og lign..
Hanne gør aldrig et stort væsen af sig, og forventer sjældent et tak eller en hyldest, men det synes vi at hun fortjener!

Dorte Christensen

Kasserer
01.01.1998-31.12.2002

Bestyrelsesmedlem
01.01.2003-31.12.2013

Kantineansvarlig (Bestyrer)
01.04.2012-nu (fortsætter


Dorte Christensen er fast madkone her i klubben. Til træningsaftenener efterfulgt af fællesspisning har Dorte været madkone. Derudover dækker hun bord og laver mad til de adskillige arbejdsdage vi har haft i klubben i forbindelse med vores klubhusbyggeri 2016-2020, og arbejdsdage derudover.
Dorte stiller gerne op som frivillig vagt til diverse arrangementer i Viborg Kommune på vegne af UIF. Dette gavner til klubbens budget.
Dorte blev desuden udnævnt til Kringlevrider (hyldest) til den seneste byfest i byen for sit kæmpe arbejde for klubben og byen.
Dorte er en kæmpe gevinst for Ulbjerg Idrætsforening, og der er utrolig mange ting, som Dorte tænker på at gøre, som de fleste af os andre ofte nok vil glemme. Hun ved de fleste ting, og kan hjælpe med de fleste ting. Hun er guld værd!