Kvinderne i lokalopgør

ØK vs. SUB09 – lørdag d. 18. april

Lørdag eftermiddag blev sæsonens anden kamp spillet på ØK Stadion. 13 SUB09-damer var mødt topklar op til dagens opgør. Det blev en kamp mellem to jævnbyrdige hold, som begge skabte mange chancer.

Første halvleg

Allerede inden for de første fem minutter havde SUB09-damerne to store chancer foran mål, dog uden held. Efter cirka 10 minutters spil sender Louise Gade en lang bold op ad kanten til Frida, som lægger et godt pres på ØK’s back. Det tvinger en tilbagelægning til målmanden, som ikke er klar, og bolden ender i mål – 1-0 til SUB-damerne.
I det 17. minut udligner ØK til 1-1, og i det 37. minut bringer de sig foran 2-1.
Kort før pausen dribler Thea Øe fra midterlinjen og hele vejen gennem ØK’s forsvar, så hun står alene med målmanden. Desværre ender det ikke med en scoring.

Anden halvleg

SUB09-damerne kommer stærkt ud til anden halvleg med høj intensitet. Flere gange bliver der begået frispark mod os, som ikke bliver dømt, og efter en hård tackling må Sissel desværre udgå med en skade.
Det betyder, at vi må spille uden udskiftere de sidste 20 minutter af kampen. Trods det kæmper holdet videre med stor vilje og sammenhold og presser på for en udligning. Indsatsen er stærk hele vejen rundt, og alle spillerne leverer en flot kamp.

Kampens spiller blev Maja, som leverede en fremragende indsats.
Desværre lykkes det ikke at få bolden i mål, og kampen ender med et 2-1 nederlag til ØK.
Alt i alt en flot præstation af SUB09-damerne, som viste både kvalitet, fight og godt spil frem mod de kommende kampe.


SUB09 spiller næste kamp torsdag kl. 19 mod Bjerregrav i Ulbjerg – vi håber på god opbakning og en sejr